G.DMT

Osnovne karakteristike G.DMT pristupne tehnologije:

Prvi standard razvijen za ADSL pristupnu tehnologiju je Full-rate ADSL, ili G.DMT (G.992.1). G.DMT je tehnologija koja proširuje dosad korišteni frekvencijski pojas postojećih bakrenih telefonskih parica, omogućujući prijenosne brzine u dolaznom smjeru i do 8 Mbit/s. Već sam naziv pristupne tehnologije, ADSL, najavljuje razliku između brzina prijenosa u odlaznom (upstream) i dolaznom (downstream) smjeru. Razlika proizlazi iz karakteristika prometnih zahtjeva malih korisnika (kojima je ADSL namijenjen), za koje je tipična veća količina podataka u smjeru prema korisniku. Brzine koje G.DMT omogućuje kreću se od 6,144 Mbit/s do 8 Mbit/s u dolaznom smjeru, i od 640 kbit/s do 800 kbit/s u dolaznom smjeru. Stvarna brzina prijenosa ovisi o udaljenosti korisnika od centrale (CO, Central Office) i smanjuje se s povećanjem udaljenosti. G.DMT koristi DMT modulacijsku tehniku, koja ograničeni pojas prijenosa dijeli na veliki broj jednako širokih podkanala. 1,104 MHz širok frekvencijski pojas dijeli se na 256 podkanala (širokih 4,3125 kHz) počevši od 0 Hz. Za prijenos informacije koriste se 249 ili 250 kanala. Unutar svakog kanala koristi se 64QAM (Quadrature Amplitude Modulation) modulacija. Kao druga mogućnost nudi se TCM, Trellis Coded Modulation, koja može povećati odnos signal šum u DMT podkanalu. DMT omogućava prilagođavanje brzine prijenosa pojedinih podkanala, pa se, ovisno o razini šuma, pojedini kanali mogu 'isključiti'. G.DMT radi u full-duplex načinu prijenosa, a odlazni i dolazni pojas prijenosa odvajaju se FDM-om (Frequency Division Multiplexing) ili smanjivanjem odjeka. Smanjivanje odjeka (echo cancellation) je teže za implementaciju i nije obavezno u G.DMT.

  Smanjivanje odjeka u kombinaciji s FDM-om

  FDM-nije potrebno smanjivanje odjeka
  Slika 1.1. DMT modulacija kod G.DMT

Pridjeljivanje pojedinih podkanala vrši se na sljedeći način (slika 1.1):

ˇ Uz smanjivanje odjeka prijenos prema korisniku (downstream) pomoću 249 kanala (od 26 do 1104 kHz), a ako se koristi FDM do 224 kanala (od 138 do 1104 kHz)

ˇ Prijenos podataka od korisnika (upstream) u pojasu od 26 do 138 kHz, omogućuje 25 podkanala

ˇ Kanali 1 - 6 su rezervirani za 4 kHz prijenos telefonskog prometa (do 25 kHz)

G.DMT arhitektura:

Osnovna karakteristika G.DMT i razlika u odnosu na G.Lite standard, je korištenje razdjelnika za odvajanje telefonskog prometa od podatkovnog. Razdjelnici su potrebni i sa strane centrale i sa strane korisnika (slika 1.2.), za svaki priključak, što dodatno povećava cijenu priključka.

  Slika 1.2. G.DMT arhitektura

Razdjelnik za svaki pojedinačni priključak postavljaju djelatnici telekom operatora. Za povezivanje ADSL modema na korisničkoj strani (ATU-R, ADSL Transmission Unit-Remote) i POTS razdjelnika potrebna je dodatna parica, što dodatno povećava troškove instalacije. Korisnik širokopojasnim uslugama pristupa preko ADSL pristupnog čvora (DSLAM, DSL Access Module), koji obavlja funkcije multipleksiranja, demultipleksiranja i komutiranja. Uporaba razdjelnika i relativno mala udaljenost od centrale su najveći nedostaci G.DMT standarda.