PRIJENOS PODATAKA ADSL-om

VDSL je najbrža danas dostupna xDSL tehnologija. Osim velike brzine prednost VDSL-a je u tome što podržava i simetričan i asimetričan način rada. Zbog većih brzina domet je smanjen u odnosu na ostale xDSL tehnologije i kreće se u rasponima od 300m do 1km ovisno o brzini. Podaci se po FSAN-ovoj preporuci prenose ATM-om.

Tip VDSL-a Udaljenost Downstream Upstream
asimetričan 1000m 26 Mbps 3 Mbps
asimetričan 300m 52 Mbps 6 Mbps
simetričan 1000m 13 Mbps 13 Mbps
simetričan 300m 26 Mbps 26 Mbps

Spektar koji se koristi za prijenos podataka je u rasponu od 200kHz do 30MHz, a spektar POTS i ISDN signala odvaja se pomoću razdjelnika isto kao i kod ADSL-a.

Kod VDSL-a koristi se jedinstveni frakvencijski pojas za upstream i downstream podatke upotrebom TDD-a(Time-Division Duplexing) i SDMT (Synchronized DMT).

Osnovna ćelija za prijenos naziva se superframe i sadrzi upstream ,downstream i quiet intervale.

Modem može primati i slati podatke bilo kada ali ne može oboje istovremeno. Svi modemi u mreži moraju biti sinkronizirani na zajednički clock da ne bi došlo do preslušavanja između više VDSL linija u istom kabelu.

                       Neusklađeni modemi (gore) i modemi na zajedničkom clock-u

Mijenanjem omjera simbola za upstream i downstram mijenja se omjer prijenosa podataka . Za superframe od 20 simbola to izgleda ovako:

   - 9-Q-9-Q -simetričan prijenos podataka
  - 16-Q-2-Q -omjer 8:1 (downstream/upstream)
  - 12-Q-6-Q -omjer 2:1

SIMETRIČNI VDSL :

Dizajniran je za potrebe malih i srednjih poslovnih korisnika (za povezivanje poslovnica, telekonferencije i slične primjene).

ASIMETRIČNI VDSL :

Namijenjen je za prijenos digitalne televizije, video on demand(VoD), brz pristup internetu, učenje na daljinu i slične primjene koje zahtijevaju asimetričan prijenos podataka. Većina ovih usluga zahtijeva veću propusnost u upstream smjeru ( npr. za HDTV potrebno je 18Mbps u downstream a svega par kbps u upstream smjeru).