Nadzor mreže i primjena

 

NADZOR I UPRAVLJANJE MREŽOM

a) u organizacijskom smislu

Nadzor mreže obuhvaća kontinuirano praćenje rada mreže, usklađivanje parametara i međusobne povezanosti čvorova. Rad paketnog čvora nadzire od HRS-a ovlaštena osoba (sysop – sistem operator), koja posjeduje šifru, i po potrebi može čvor resetirati, ugasiti ili selektivno zabraniti pristup pojedinim radio-operatorima. Ovlaštena osoba također je formalno odgovorna za rad čvora prema Ministarstvu pomorstva, prometa i veza.

b) u tehničkom smislu

Osim gore navedenih funkcija, postoji i čitav niz parametara koje treba podesiti da bi mreža ispravno radila i da bi se iskoristile sve mogućnosti automatike koje posjeduju inteligentni čvorovi. Pregledavanjem statistika mogu se dijagnosticirati greške, slabiji linkovi, zagušenje i po potrebi preusmjeriti promet boljim pravcima.

 

PRIMJENA PAKET RADIJA

Osim nabrojenih usluga i korištenja paket radija za komunikacuju radioamatera on je vrlo koristan i u različitim situacijama npr. odigrao je značajnu ulogu u Domovinskom ratu.

Postoji nekoliko karakterističnih situacija u kojima je paketski radio sistem atraktivan kao metoda povezivanja udaljenih stanica sa kontrolnim centrom:

• Stanice su locirane u područjima gdje je telefonska mreža slabo razvijena ili čak ne postoji. Seizmičke i meteorološke stanice koje automatski prikupljaju podatke se često postavljaju po teško pristupačnim područjima kao što su šume, pustinje, negostoljubivi planinski predjeli, itd.

 • Stanice su mobilne: brodovi, policijska, ambulantna, vatrogasna kola, taxi, itd.

• Stanice imaju visok odnos vršnog i prosječnog prometa, ili mali protok podataka. U oba slučaja, rješenje posebno dodjeljene linije bilo bi neekonomično. Paketski radio nudi mogućnost korištenja zajedničkog kanala umjesto velikog broja kanala sa fiksnim (i uglavnom neiskorištenim) kapacitetom.

• Instant komunikacijska mreža na privremenim građevinskim ili eksploatacijskim objektima (rudarski bazeni, naftne bušotine, itd).